Podlej hortensje tym kuchennym odpadem, a odzyskają dawną formę
Co sprawi, że hortensje na półmetku lata znów będą piękne, jak na początku sezonu? Odpowiedź brzmi: domowa odżywka, która nie tylko będzie skuteczna, jak te kupione w sklepie ogrodniczym, lecz również będzie ekologiczna i zupełnie za darmo. Do jej zrobienia potrzebny nam będzie jedynie kuchenny odpad, który zazwyczaj wyrzucamy do śmieci. Głównym składnikiem odżywki do hortensji są bowiem fusy z kawy.
Zastosowanie fusów z kawy w ogrodzie
Fusy z kawy najczęściej wyrzucamy do śmieci, jednak, czy wiecie, że mogą mieć one bardzo wiele zastosowań w ogrodnictwie? Więc zanim zdecydujecie się wyrzucić kolejny filtr napełniony pozostałościami po parzeniu do kosza, przeczytajcie, jak wiele zastosowań mogą mieć fusy z kawy w ogrodzie i na balkonie. Oprysk z fusów z kawy zwalcza mszyce, a fusy z kawy rozsypane wokół rośliny chronią ją przed atakiem ślimaków.
Fusy z kawy mogą być nam także przydatne między innymi do podlewania hortensji. Dostarczą roślinom ważnych składników odżywczych niezbędnych do zdrowego rozwoju i kwitnięcia krzewu. Jakie to składniki? Do najważniejszych należą: fosfor, potas, magnez i azot.
Jak przygotować wartościową odżywkę do hortensji?
By przygotować ekologiczny preparat do podlewania hortensji, należy nazbierać szklankę fusów z kawy. Najlepsze będą fusy po kawie „zalewajce”, czyli kawie po turecku oraz fusy, które pozostają w papierowym filtrze od ekspresu przelewowego. Nie będą się nadawać także fusy z kawy bezkofeinowej oraz fusy z ekspresu ciśnieniowego.
Wracając do odżywki: szklankę fusów z kawy zalewamy 5 litrami wody i pozostawimy w spokoju, aż napęcznieją. Wówczas mieszamy całość i gotowe. Możemy podlewać rośliny. Domową odżywkę stosujemy raz na dwa tygodnie. Podlewamy nią hortensje, by bujnie kwitły i zdrowo się rozwijały.
Kawa na hortensje, sposób działania
Dlaczego fusy z kawy mają zbawienny wpływ ma rośliny? Otóż dlatego, że posiadają cenne minerały i składniki pokarmowe. Oto one:
- Potas, który ma wpływ na rozwój kwiatów i wytwarzanie pędów.
- Fosfor wpływa na owocowanie, kwitnienie i rozwój systemu korzeniowego.
- Azot wpływa na rozwój podziemnych i naziemnych części rośliny, dzięki niemu liście mają intensywny kolor i nie schną.
- Magnez ma wpływ na rozwój systemu korzeniowego, jego niedobór powoduje żółknięcie liści.
Fusy z kawy mają pozytywny wpływ także na inne kwasolubne rośliny (fusy z kawy zakwaszają glebę): rododendrony, skrzydłokwiaty, sępolie i begonie.